Benzersiz bir arsa yatırım fırsatı - DMG Aerocity Konutları. Bilgi için tıklayınız

Kıbrıs Gayrimenkul Satın Alma Rehberi

Kıbrıs'a Hoş Geldiniz

Kıbrıs, diğer daha geleneksel destinasyonların maliyetinin çok altında, bozulmamış ve kalabalık olmayan bir ortamda Akdeniz yaşam tarzının tüm avantajlarını sunuyor. Ek olarak, mülkiyet işlemlerine ilişkin yasa ve yönetmelikler, yabancıların Kıbrıs'ta diğer herhangi bir Akdeniz ülkesinde olduğu gibi güvenli ve rahat bir şekilde gayrimenkul satın alabilecekleri anlamına gelir.

Sorunsuz bir satın alma deneyimi için gerekli adımları izlemeli ve olağan özeni göstermelisiniz. Bu kılavuzu, gayrimenkul satın almanın nasıl yapılacağını ve devam ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamak için sağladık. Anahtar paket, Kıbrıs'ta gayrimenkul satın almanın, doğru süreci izlediğiniz sürece güvenli ve ödüllendirici bir deneyim olabileceği olmalıdır. Her şey, DMG Property Group'un sağlama konusunda uzman olduğu en iyi tavsiye ve desteği almaya gelir.

Kıbrıs'taki Gayrimenkuller

Yurtdışında bir gayrimenkul satın aldıktan sonra işlerin kötü gitmesiyle ilgili her zaman birçok korku hikayesi olsa da, doğru süreci izler ve profesyonel tavsiye alırsanız, Kıbrıs'ta gayrimenkul satın almanın kendi ülkenizde gayrimenkul satın almak kadar güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. .

İyi bir emlakçıyla başlamak, emlak aramanızda size önemli bir avantaj sağlayacak ve aradığınız emlak türü için hangi geliştiricilerin en iyi itibara sahip olduğu da dahil olmak üzere listelenen mülkler ve yeni gelişmeler hakkındaki ansiklopedik bilgilerine erişmenize izin verecektir.

Kıbrıs'taki mülk satın alma süreci muhtemelen benzerdir, ancak muhtemelen kendi ülkenizde aşina olabileceğiniz süreçle aynı değildir. Temelleri anlamanıza yardımcı olmak için bu mülk satın alma kılavuzunda sürecin basitleştirilmiş bir dökümünü sağladık. Ancak, sürekli olarak profesyonel tavsiye arayan önemli mantramızı unutmayın. Bu talimatı tekrarladığımız için özür dilemeyiz.

İyi haber şu ki, Kıbrıs'taki tüm gayrimenkuller mülk sahibidir, bu nedenle bir gayrimenkul satın aldığınızda, sonsuza kadar tam mülkiyet haklarına sahip olursunuz.Gayrimenkulü kısıtlama olmaksızın satabilir veya yerel yasalara uyduğunuz sürece gayrimenkulünüzün bir parçası olarak mirasçılarınıza verebilirsiniz.

Öyleyse, gayrimenkul satın alma sürecinin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olarak başlayalım. Lütfen burada sağladığımız bilgilerin yayınlandığı tarihte doğru olduğunu ancak değişikliğe tabi olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, en son haberleri almak ve hayalinizdeki gayrimenkulü bulmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için hemen bizimle iletişime geçin.

Satın Alma Süreci

Bütçenizi Belirleyin

Satın alma sürecinin ilk adımı bütçenizi bilmektir. Satın alma bütçeniz, yalnızca nakit veya kredi olarak sahip olduğunuz paradan, gayrimenkul satın alma maliyetlerinin çıkarılmasıyla elde edilen tutardır. Satın alma zaman çizelgesi sırasında döviz dalgalanmalarına izin vermeyi unutmayın. Döviz kurları, kontrolünüz dışında çok çeşitli öngörülemeyen faktörlerden etkilenebilir. Örneğin, küresel salgınlar, siyasi değişimler veya dünya çapındaki çatışmalar, kendi ülkenizi ve Kıbrıs'ı doğrudan etkilemese bile etkili olabilir.

Kendi ülkenizdeki bir finansal hizmet sağlayıcısını kullanarak gayrimenkul satın alımınızı finanse etmek için bir kredi veya ipotek kullanmayı düşünüyorsanız, satın alma sürecine çok fazla girmeden önce bir teklif sunmaya istekli olduklarından emin olun. Alternatif bir seçenek, düzenlemesi ve yönetmesi daha uygun olabilecek bir Kıbrıs bankasından kredi veya ipotek başvurusunda bulunmaktır. Kıbrıs bankaları, genellikle, bu fiyatı destekleyen değerlemeye tabi olarak, bir gayrimenkulün satın alma fiyatının %75'ine kadar ipotek teklif edeceklerdir.

Yeni geliştirilen bir gayrimenkul satın almak istiyorsanız, geliştirici on yıla kadar uzun vadeli bir ödeme planı seçeneği sunabilir. Bu tesis, satın alma işleminizi finanse etmek için pratik bir seçenek sağlayabilir, ancak herhangi bir anlaşmaya girmeden önce bağımsız finansal tavsiye almayı unutmayın.

İsteklerinizi Oluşturun

Kıbrıs, birçok lokasyon türünde geniş bir gayrimenkul yelpazesine sahiptir. Kıyı mı yoksa iç kısım mı, ova mı yoksa dağlık mı, kentsel mi kırsal mı, konut kompleksi mi yoksa izole köy mü? Birçok seçenek mevcuttur. Tam olarak ne tür bir gayrimenkulün peşinde olduğunuza ve hangi arzu edilen yerel olanaklara karar vererek başlayın. Bu isteklerinizin listesi, doğru gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir.

Bir Gayrimenkul Danışmanı Seçin

Gayrimenkul danışmanı, satın alma sürecinin kritik bir parçasıdır, sadece isteklerinize ve bütçenize göre ideal gayrimenkulünüzü bulmakla kalmaz, aynı zamanda süreç boyunca size rehberlik eder. Yerel bilgileri önemlidir ve güvenilir hizmet sağlayıcılar ve esnaflarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Bu destek, yenileme, genişletme veya modernizasyon gerektiren bir gayrimenkul satın alırken çok değerli olabilir.

İyi bir gayrimenkul danışmanı, bir veya iki bölgeyle sınırlı olmak yerine, tüm Kıbrıs'taki gayrimenkuller hakkında tavsiyede bulunabilir. Mükemmel gayrimenkulünüz olabilecek şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için tüm alanlarda tüm gayrimenkul türlerini kapsayan bir gayrimenkul danışmanı bulduğunuzdan emin olun.

Görüntüleme yapmak için Kıbrıs'a seyahat etmeniz gerekecek, bu nedenle, görüntülemeleri koordine edebilecek ve pratik bir güzergah düzenlemeye yardımcı olabilecek tek bir irtibat noktası olması çok önemlidir. Konumlar hakkında fikir edinmek ve yerel olanakları keşfetmek için zaman ayırmak yerine, tüm zamanınızı adanın bir ucundan diğer ucuna arabayla geçirmek istemezsiniz.

Uygun Özelliklerin Seçilmesi

Gayrimenkul danışmanınız, incelemeniz için uygun gayrimenkulleri seçmek için ayrıntılı bilgi verebilmelidir. Bu listeden, ideal satın alımınız için potansiyel olarak öne çıkan birkaç gayrimenkul bulabilmelisiniz. Üzerinden uçmaya ve mülk aramasını şahsen başlatmaya uygun olduğunuz bir süre boyunca görüntüleme rezervasyonu yapmak için emlakçıyla bağlantı kurun.

Özellikleri Görüntüleme

Yurtdışındaki gayrimenkulleri görüntülemek nispeten stressiz olmalıdır ve gar,menkul danışmanınızın bunu başarmanıza yardımcı olmak için hazırdır. Çok kısa bir süre içinde çok fazla görüntülemeyi denemeyin ve paketlemeyin. Her mülkün yerel alanlarına bakmak ve onlar hakkında fikir edinmek için zaman tanıyın. Son görüntülemeden sonra geri dönmek için zaman ayırın ve ikinci bir görüntüleme istiyorsanız favori özelliklerinize tekrar bakın. Yerdeki sorunları tekrar kontrol etmek, bunu evden denemekten çok daha kolaydır çünkü hemen geri dönmek zorundaydınız.

Plan dışı geliştirilmiş bir gayrimenkulü görüntülüyorsanız, satıcı geliştirici olacaktır. Mülklerinin sizin için doğru olup olmayacağını değerlendirmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaklardır. Emlak danışmanınız, geliştiriciyle ara yüzünüz olarak hareket edecek, süreci kolaylaştıracak ve bu rotada ilerlerseniz seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. Mülk görüntülemenizin bir parçası olarak, karar vermenizi desteklemek için arsalara ve örneklere erişiminiz olmalıdır.

Mevcut sahibini satın aldığınız yerleşik bir gayrimenkulü görüntülüyorsanız, teklif vermeden önce gayrimenkulü araştırmaktan ve herhangi bir sorunu ortaya çıkarmaktan siz sorumlusunuz. Gayrimenkuller, satıcının sorunları ifşa etmesi için yasal bir zorunluluk olmaksızın görüldüğü gibi satılır. Herhangi bir gayrimenkule iyi baktığınızdan emin olun ve umut verici görünen bir gayrimenkul bulursanız uzman tavsiyesi alın.

Yasal Temsil

Bir gayrimenkul satın alacaksanız, yokluğunuzda süreci yönetecek nitelikli ve bağımsız bir hukuk danışmanına ihtiyacınız olacaktır. Evinize döndüğünüzde sizinle etkili bir şekilde iletişim kuracak ve çıkarlarınız doğrultusunda hareket edecek vekaletnamenizle güvenebileceğiniz bir hukuk danışmanına sahip olmak en iyisi olacaktır.

İyi bir iş ilişkisi kurmaya yardımcı olmak için gayrimenkulleri incelerken seçtiğiniz danışmanla her zaman yüz yüze görüşmenizi öneririz.

Bir yasal temsilcinin hizmetleri için bir ila iki bin lira arasında bir bütçe ayırmanız gerekir.

Teklif Verme

İdeal gayrimenkulü bulduğunuzda, satın alma süreci ciddi bir şekilde başlar. Kıbrıs'taki gayrimenkullere yönelik sürekli yüksek talep nedeniyle, genellikle çok az pazarlık olur. Bunun yerine, istenen fiyata yakın teklif vermek sonuca yaklaştıracaktır. Bütçenizi öğrendikten sonra, gayrimenkul ararken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Teklif Kabulü

Yerleşik bir gayrimenkul üzerindeki teklifiniz kabul edilirse, hukuk danışmanınız sizinle satıcı arasında bir rezervasyon sözleşmesi oluşturacaktır. Her iki taraf da rezervasyon sözleşmesini imzalayıp depozito ödediğinizde, satıcı gayrimenkulü satıştan çeker ve durum tespiti süreci başlar. Depozito tipik olarak beş ila on bin pound arasında olacaktır; bunu yasal temsilcinize ödersiniz. Bu para, satın alma işlemi devam ederken bir müşteri hesabında tutulur.

Yeni bir projeye bakıyorsanız, süreç benzer. Temel fark, gayrimenkulü satıştan çıkarmak için inşaat şirketine depozito ödemenizdir. Depozito, kararlaştırılan satın alma fiyatından düşülür ve inşaat süresince geliştiriciye yapacağınız dört veya beş aşamalı ödemelerin ilki olacaktır.

Yasal Durum Tespiti

Yasal temsilciniz, her şeyin yolunda olduğundan ve hiçbir sürprizle karşılaşmadığından emin olmak için Kıbrıs yasalarına uygun bir durum tespiti süreci yürütecektir.

Mevcut sahibinden yerleşik bir gayrimenkul satın alıyorsanız, yasal temsilciniz çeklerinin bir parçası olarak mevcut veya olası sorunları ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Süreçleri, gayrimenkul veya arazisi üzerindeki herhangi bir tedbir veya harç olup olmadığını, tüm inşaat izinlerinin ve kontrollerinin yerinde ve geçerli olup olmadığını ve satıcının gayrimenkulü satmak için yasal yetkiye sahip olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Ayrıca, gayrimenkul kaydının eksiksiz ve doğru olmasını, gayrimenkul üzerinde ödenmemiş kredi veya ipotek olmamasını ve mülkle ilgili ödenmemiş fatura olmamasını sağlarlar.

Bir müteahhitten yeni bir plan dışı proje de gayrimenkul satın alırsanız, yasal temsilciniz inşaat detayları, inşaat izinleri ve tamamlanma tarihleri de dahil olmak üzere detayları hazırlayacaktır. Bu yazılı garanti, geç tamamlama ve iptal seçenekleri gibi sorunlar için cezalar da dahil olmak üzere, siz ve inşaat şirketi arasındaki sözleşme işlevi görür.

Gayrimenkul değerlendirmesi

Gayrimenkul satın almak için ipotek arıyorsanız, borç veren ipotek başvuru sürecinin bir parçası olarak bir gayrimenkul değerlemesi yapacaktır. Tamamlandığında, herhangi bir sorun olmadığı varsayılarak, borç veren ipotek teklifinin ayrıntılarını sağlayacaktır.

Gayrimenkul Alma İzni

Kıbrıs'ta bir gayrimenkul satın almak için satın alma sürecinin bir kısmı, satın almak için resmi izin almaktır. Bu izin, alıcının sabıka kaydının veya gayrimenkul sahibi olmak için başka engellerinin olmamasını gerektirir. Ayrıca, kurallar yabancıların her birinin sadece bir tapu sahibi olmasına izin vermektedir.

Yasal temsilciniz, yerel polis gücünüzden bir sabıka kaydı kontrolü sağlamanızı isteyecektir. Daha sonra gayrimenkul alımının detayları ile birlikte Bakanlar Kurulu'na başvuruda bulunacaklar. Bakanlar Kurulu daha sonra ilgili yerel makamlarla ve tapu siciline karşı geçmiş kontrolleri yapar. Çoğu durumda izin verirler, ancak kontrolleri başarısızlığa uğratırsanız ve Bakanlar Kurulu başvurunuzu reddederse, alternatif bir kişi kullanarak yeniden başvurabilir ve mülkü sizin adınıza onun adına tescil ettirebilirsiniz.

Satın alma işlemi tamamlandıktan ve satın alma izninizi aldıktan sonra, gayrimenkul tapuları başarıyla başvuran kişinin adına devredilir. Kıbrıs'ta ilk kez alıcıysanız, tapu devri tamamlandıktan sonra tapu vergisi ödenecektir. Bu vergi şu anda satın alma fiyatının %6'sı olarak belirlenmiştir, ancak Kıbrıs'ta ilk kez alıcıysanız bu %3'e düşer.

Ayrıca, yeni bir proje satın alınması veya tapu sahibinin adına değilse, katma değer vergisi de ödenecektir. Bu vergi genellikle satın alma fiyatının %19'udur, ancak bir kişi ticari bir mülk yerine bir ev satın aldığında %5'e düşer. Bununla birlikte, kurallar karmaşıktır, bu nedenle her zaman uzman bir mali danışmandan tavsiye alın.

Satın alma, satın alma izni verilmeden önce tamamlanırsa, başvurunun onaylanmasını beklerken gayrimenkule taşınabilir, yeniden satabilir veya kiralayabilirsiniz. Genellikle, satın alma izni verilmesinin tamamlanması altı ay sürebilir.

Gayrimenkul Satın Alma

Yerleşik bir gayrimenkul satın alırken, satın alma işlemi yasal sürecin başarıyla tamamlanmasını takip eder. Durum tespiti süreci hiçbir sorun bulunmadan tamamlandığında ve herhangi bir kredi veya ipotek uygulandıktan sonra,gayrimenkul satın alma işlemi tamamlanmış olur. Bu süreç genellikle rezervasyon sözleşmesinin imzalanmasından sonra iki hafta sürer.

Hukuk danışmanınız, sizinle satıcı arasında bir satın alma sözleşmesi oluşturacaktır. Ardından, yasal temsilcinizin müşteri hesabına, ilk depozito dahil toplam tutarın kararlaştırılan satın alma fiyatının %10'una eşit olması için yeterli parayı aktarmanız istenecektir.

Bu satın alma sözleşmesinin imzalanmasından sonraki yirmi bir gün içinde yerel makamlara tescil ettirilmesi gerekir, ancak Kıbrıs'ta ilk kez alıcıysanız, gayrimenkul sicil damga vergisini ödemenizi gerektirir. Bu damga vergisi şu anda satın alma fiyatının % 0,5'idir.

Satın Alımı Tamamlama

Gayrimenkul alımının son aşaması tamamlanma günüdür. Tüm taraflar, toplam satın alma fiyatını kapsayan fonların satıcıya aktarılması için yasal temsilcinin ofisinde toplanır. Bu transfer, yerleşik bir mülk satın alımı için yasal temsilcinizin müşteri hesabında tutulan fonları içerir. Yeni bir proje satın almak için bu, son aşamalı ödemedir.

Karşılığında, satıcı gayrimenkulün anahtarlarını teslim eder. Tüm evraklar toplandıktan ve Nihai Tamamlama Sertifikası verildikten sonra, yeni gayrimenkulünüze gidebilir ve taşınma sürecini başlatabilir veya belki önce bir kutlama içeceği için yola çıkabilirsiniz.

Gayrimenkul Satın Almanın Altın Kuralları

Her zaman profesyonel bir gayrimenkul danışmanıyla konuşarak başlayın. Çevrimiçi gayrimenkul arama araçları artık yaygın olsa da, herhangi bir yabancı ülkede gayrimenkul bulmak zor olabilir. Gayrimenkul danışmanı, bir web sitesinin tek başına ortaya çıkaramayacağı yerel sorunları veya fırsatları tavsiye edebilir.

Sizin adınıza hareket edecek iyi bir bağımsız hukuk danışmanı bulun. Danışman, satıcı veya geliştiricinin yanı sıra alıcı olarak sizin için çalışmamalıdır. Gayrimenkul danışmanınız, deneyimlerine dayanarak uygun tavsiyelerde bulunabilmelidir.

Arka plan kontrolleri ve gayrimenkullerin devri için izin alma gereklilikleri de dahil olmak üzere, Kıbrıs'ta gayrimenkul satın alan yabancılara yönelik kuralların tamamen farkında olduğunuzdan emin olun.

Herhangi bir satın alma taahhüdünde bulunmadan önce vergi yükümlülüklerinizi kontrol etmek için uzman finansal tavsiye alın.

Üzerinde anlaşmaya varılmış yazılı bir satış sözleşmesi olmadan hiçbir zaman önceden herhangi bir ücret veya depozito ödemeyin. Bir şeyler ters giderse sözlü anlaşmaları uygulamak zordur, bu nedenle her zaman seçtiğiniz hukuk danışmanının hizmetlerini kullanarak yazılı bir sözleşme yapın.

Satış sözleşmesinin eksiksiz ve kapsamlı olduğundan emin olun. Bir anlaşmazlığın yasal çözüm gerektirmesi durumunda herhangi bir yanlış anlama veya eksiklik olmaması için ilgili tüm bilgileri içermelidir.

Satın alma işlemine başlamadan önce her zaman satıcının tapu belgelerine sahip olduğundan emin olun.

Mülkiyeti tartışmalı herhangi bir gayrimenkulün satın alınmasına dahil olmanın mali ve yasal sonuçlarının farkında olun.

Yasal olarak, satın alma sözleşmesi önceden var olan herhangi bir ipotekten öncelikli olsa da, yasal temsilcinizin araziye yerleştirilen ipotekleri Tapu Sicilinden alınan bir Arazi Arama Sertifikası kullanarak kontrol etmesini sağlayın. Bu kontrolün gayrimenkul sahibinden yetkilendirme gerektireceğini unutmayın.

Satın alma sözleşmesini imzalamadan önce bir ipotekten haberdar olursanız, ipotek ödenene kadar tapuların adınıza geçmesi olası değildir.

Yasal temsilcinizin, su ve elektrik kaynakları gibi kamu hizmetleri de dahil olmak üzere tüm inşaat işlerinin doğru planlama izinlerine veya inşaat izinlerine sahip olduğunu kontrol etmesini sağlayın.

Plan dışı yeni bir gayrimenkul satın alıyorsanız, elektrik ve su bağlantıları için bir ila iki bin pound arasında olabilecek bir ödeme yapmanız gerekebileceğini unutmayın.

Tapu sahibinin vefatından sonra olası miras sorunlarını önlemek için yasal temsilcinizden KKTC yasalarına göre gayrimenkulü kapsayacak bir vasiyetname hazırlamasını ve kaydetmesini istemeyi unutmayın.

Sorunsuz bir gayrimenkul satın alma deneyimi sağlamak için her zaman profesyonel tavsiye alın.

Hızlı Linkler

Kıbrıs'ta satılık evler WhatsApp'tan proje ayrıntılarını alın